Zelený čaj má stejně jako čaj černý původ v čajovníku. Liší se pouze tím, že neprochází procesem fermentace, takže při zpracování nedochází k chemickým změnám. Při procesu vadnutí vyloučené enzymy a fermenty jsou napařením zničeny. Proto se čajové lístky nezabarví červeně v odstínu mědi (jako po fermentaci u černého čaje), nýbrž zachovávájí původní olivově zelenou barvu. Zelený čaj je co do chuti hořčí než čaj černý, neboť obsahuje více tříslovin. Vitamíny a minerální látky zůstávají beze zbytku uchovány, neboť nejsou fermentací narušeny.

Již před 2.500 lety pro zelený čaj horoval Chang-Chung-Ching, „čínský Hippokrates“ z Ch´a: „Neopíjí jako rýžové víno, naopak podporuje dobrý zdravotní stav a udržuje v duši harmonii“. Lékař Chang Hua přidává: „Ten, kdo pije zelený čaj, žije déle, je zdravý a vitální.“ Dr. Nicolas Direks z Nizozemí pak v roce 1641 uvádí: „Pití zeleného čaje pomáhá lidem zbavit se bolesti a utrpení. Čaj přináší energii, podporuje činnost mozku.“ Proč právě Japonci žijí déle než lidé z jiných zemí? Možná právě proto, že zelený čaj konzumují pravidelně. Označují jej zároveň přídomkem „filozof mezi nápoji“.

Příchod zeleného čaje do Evropy
Zelený čaj je v Evropě v kursu teprve od počátku 90. let. Jeho spotřeba se v tomto světadílu od roku 1990 zvýšila desetkrát. Úplnou novinkou však není. Evropa pouze zapomněla, že už se tu jednou objevil. A sice zcela na počátku evropských čajových dějin: úplně první čaj, který Holanďané okolo roku 1610 přivezli z Číny, byl čaj zelený. V té době se v „Říši středu“ – Číně produkoval převážně zelený čaj, čaj černý se ve větším množství začal zpracovávat teprve později, a to v souvislosti s rostoucí exportní poptávkou. Göthe, madam Pompadour nebo carevna Kateřina hostily své přátele převážně zeleným čajem. Černý čaj se naučili pít až jejich pravnukové, a to když Angličané koncem 19. století přesvědčili západní svět o přednostech pití čaje ze svých kolonií. Čaj nebyl zpočátku módním nápojem pouze vysoce postavené smetánky, nýbrž byl nabízen i v lékárnách jako prostředek proti nadýmání nebo na uklidnění žaludku. Cornelius Bontekoe – významný lékař konce 17. století – byl dokonce o zázračném působení čaje tak přesvědčen, že svým pacientům doporučoval až 100 šálků čaje denně ! Ale ne všichni byli nadšeni. Liselotte von der Pfalz – švagrová Ludvíka XIV. o novém nápoji napsala: „Čaj mi připadá jako seno a hnůj, mondieu, jak může rozumnému a citlivému člověku něco tak hořkého a páchnoucího chutnat ?“

Jak se zelený čaj z Evropy vytratil
Protože Angličané ve svých koloniích v polovině 19. století produkovali stále jen černý čaj, měnila se spotřeba čaje v Evropě stále více ze zeleného (čínského) na černý (převážně indický). Existují různé hypotézy, které tuto změnu objasňují:
1. hypotéza: Britové se chtěli od Číny jakožto významného čajového producenta odlišit a čínský čaj z pozice světové pěstitelské jedničky sesadit. To se podařilo nejlépe tak, že světu vnutili černý čaj, který v té době byl v Číně něčím výjimečným.
2. hypotéza: Černý čaj se v Evropě lépe prosadil, protože sytě hnědá barva jeho nálevu připomínala pivo, zatímco bledě zelený nálev zeleného čaje vrhal asociace na léčiva.
3. hypotéza: Černý čaj byl vodný ve srovnání s čajem zeleným mnohem lépe ke kombinaci s přísadami jako je mléko nebo cukr. Hodil se také dobře ke koláčům a pečivu a odpovídal tak evropským nárokům na sladkosti mnohem více než čaj černý.

Zelený čaj – přírodní léčivý prostředek
Seznam medicínského působení, které věda zelenému čaji přisuzuje, je dlouhý. V jedné japonské vědecké práci se píše, že nálev zeleného čaje působí preventivně proti 61 nemocím a 21 chorob dokonce dokáže léčit.

Podle výzkumu pod vedením amerického vědce Jerzy Jankuna (Medical College of Ohio) blokuje speciální substance v zeleném čaji důležitý rakovinový enzym a zabraňuje tvoření zhoubného nádoru. Na základě epidemiologických studií se dosud pouze tušilo, že zelený čaj má protirakovinné účinky. Nikdo ale nepopsal mechanismus, jak k tomu dochází. Jako rozhodující substanci nalezli Američané tzv. Epigallokatechin-3-Gallat ( EGCG ). Tento katechin blokuje enzym urokináza. Rakovinové buňky produkují tento enzym ve velkém množství a s jeho pomocí napadají živou tkáň, aby mohly růst a rozmnožovat se. Vědci tvrdí, že katechin EGCG je obsažen pouze v zeleném čaji. V černém čaji je tato substance zničena. Jediný šálek zeleného čaje obsahuje 150 mg EGCG. „Jen pár šálků zeleného čaje denně stačí k tomu, aby působil preventivně proti rakovině nebo aby alespoň zpomalil její nástup“ – říká se v závěru vědecké zprávy.
Zelený čaj chutná hořčeji než čaj černý. To je způsobeno tím, že třísloviny, které jsou za hořkost odpovědny, jsou v černém čaji vázány a do nálevu se uvolňují pouze částečně. U zeleného čaje je tomu přesně naopak a třísloviny jsou pak v hotovém čaji mnohem koncentrovanější. Právě třísloviny však zpomalují proces stárnutí buněk. I v tomto se projevuje pozitivní vliv zeleného čaje na lidské zdraví a jeho přednost před čajem černým.

Pokud shrneme pozitivní účinky zeleného čaje na lidské zdraví, dostaneme následující výčet:
- Neutralizuje škodlivé vlivy záření. Lidé, kteří tráví hodně času před televizní obrazovkou, by jej měli pít pravidelně.
- Zelený čaj obsahuje také látky, které upravují vysoký krevní tlak, zabraňují kornatění tepen a odbourávají cholesterol v krvi.
- Napomáhá prevenci rakoviny (viz výše)
- Osvěžuje tělo i duši. Tein obsažený v čaji podporuje činnost centrální nervové soustavy. Působí mírně a dlouhodobě. Kofein v kávě (stejné chemické složení jako tein) rozpumpuje srdce, jeho účinek je prudký, ale krátký.
- Oddaluje stárnutí. V čaji obsažený vitamín E zpomaluje degeneraci buněk, tedy i stárnutí.
- Flavanoly zabraňují rozmnožování strůjců nejrůznějších chorob, vitamín C vyzbrojuje dodatečně buňky proti útočníkovi, vitamín A a karoten chrání ještě navíc tělní sliznice.
- Fluor brání vzniku zubního kazu. Významné preventivní účinky se projevují především u mladších lidí.

Jinými slovy: každým šálkem zeleného čaje podporujete své zdraví. Jde jen o to, abyste si nalezli druh, který Vám bude nejlépe vyhovovat.

Příprava zeleného čaje v kostce
Přiveďte vodu do bodu varu a poté ochlaďte na cca 60 - 80 C. Vodou o této teplotě zalejte zelený čaj v poměru 1,5 dl na jednu čajovou lžičku ( v západní terminologii odpovídá naší kávové ), pokud čaj luhujete v konvici, pak navíc jednu lžičku na konvici. Ponechte 2-3 minuty vyluhovat. Příprava jednotlivých druhů zelených čajů je však mírně odlišná. Proto doporučujeme sledovat pozorně popis přípravy každého druhu zvlášť, a to na jednotlivém balení.