Rooibos čaj patří do bobovité čeledi, tato rostlina je používána k výrobě čaje. Tento nápoj je již mnoho let velmi populární, hlavně v Jižní Africe a v současné době pronikl do celého světa, kde je jeho konzumace dost oblíbená, protože tento čaj, je opravdu velmi výjmečný.

Název Rooibos (též rooibosh nebo rooibush) v překladu znamená červený keř. První písemná zmínka o tomto nejoblíbenějším nápoji domorodců v jižní Africe pochází z roku 1772. Z těch časů se zachoval i první popis křovité rostliny Aspalathus linearis, z níž se Rooibos připravuje. Jemně nasládlé chuti sytě červenohnědého čaje podlehli civilizované národy až na přelomu našeho století. Mezitím se 1 až 1,5 m vysokému keři s hnedohrdzavými jehličkami dostává co jednou větší pozornosti.

Zpočátku se celé keře káceli sekerami a drtili jakýmisi dřevěnými kladivy. Po usušení na slunci se drť navršila do hromádek, kde Rooibos fermentoval. Princip zpracování je v podstatě až do dneška stejný, akorát ruční práci vystřídali stroje. Výsledný produkt obsahuje asi 10% vlhkosti.

Trochu historie

Objevení možnosti užití byliny rooibos pro potřeby lidské civilizace nastalo na úsvitu 20. století v kapské provincii (Jižní Afrika). V roce 1904 se o rooibos začal zajímat ruský imigrant Benjamin Ginsberg a brzy v něm rozpoznal produkt, který má před sebou velkou budoucnost. Z Evropy si odnesl bohaté zkušenosti z obchodování čajem a ty také přenesl na do té doby neznámou bylinu. V roce 1930 jistý Dr. le Fras Nortier - známý lékař a milovník přírody – objevil řadu pozitivních účinků, které rooibos má na lidský organismus. Tím způsobil rozmach jeho pěstování na řadě zemědělských usedlostí v Jižní Africe. Výrazně se zvýšila produkce za 2. světové války, kdy černý čaj z Asie byl hůře dosažitelný. Po poválečném útlumu nastal v polovině 50. let znovu značný rozmach v pěstování i spotřebě, který se nezastavil ani na sklonku tisíciletí. Rooibos se pěstuje pouze na plantážích Jižní Afriky o celkové rozloze 25.000 hektarů.  Z této relativně nepatrné plochy se sklízí od ledna do dubna, dále zpracovává a poté distribuuje do celé řady zemí. Schopnost sklidit části stonku a lístků trvá u jednoho keře pouze 4-5 let, potom rooibos odumírá. Kyselina fenolová: působí proti plísním, bakteriím a virům. Váže vodu ve střevech, a proto podporuje působení dalších účinných látek v rooibosu obsažených. Toto je obzvláště důležité pro pacienty s průjmovými a zažívacími obtížemi.

Výroba čaje Rooibos

Rooibos se nachází a roste pouze v provincii Western Cape. Tato rostlina se vysazuje většinou v únoru, nejpozději v březnu. Teprve za půl roku od vysazení, dochází k první sklizni. Rostlina se sbírá do velkých, látkových vaků, ve kterých je pak drcena. Lístky rostliny se fermentují a díky kvalitní fermentaci, získávají červenohnědou barvu.

Ale i s nefermentovaným čajem Rooibos se můžete setkat, ten má však barvu zelenou. Oba tyto čaje, ať už červenohnědý či zelený, chutnají výtečně a dokáží do těla i duše vnést osobitou pohodu, která je v dnešní uspěchané době, více než potřeba.

Složení čaje Rooibos

Rooibos je velmi známý tím, že obsahuje velké množství vitamínu C, širokou škálu minerálních látek jakými jsou například železo, měď nebo draslík, vápník i hořčík. Nejen v zeleném či černém čaji naleznete antioxidanty, je plný antioxidantů, které prospívají tělu. Pokud si dáte šálek čaje Rooibos a nebudete sladit, tento čaj neobsahuje žádné kalorie, takže i při redukci váhy je dobré, když ho pijete.

Rooibos neobsahuje kofein, takže i pro děti je vhodný, stejně tak i pro kojící matky či těhotné ženy. Základem směsi na tento čaj jsou jemné čajové lístky, které vypadají trochu jako drobné jehličí a jako přísada se přidávají voňavé rostliny, které podporují skvělou chuť i vůni, pro kterou je tento čaj tolik specifický a chutný.

Konzumace čaje Rooibos

 V zemi, která je pro tento čaj domovem, tedy v jižní Africe se Rooibos čaj pije tradičně s mlékem a cukrem, ovšem jinde ve světě nejsou tyto přísady právě do Rooibos čaje zvykem. Čaj se prostě pije bez mléka a cukru.

Aroma a příchuť čaje je specifická, často je přiřazována ke sladké chuti a lehce ořechové vůni. Příprava čaje je velmi snadná, skoro jako u čaje černého, ovšem Rooibos čaj je aromatičtější než třeba černý čaj. Po zalití čaje se po místnosti rozplyne nádherná vůně, barva nápoje je červenohnědá, proto se tomuto čaji také říká červený čaj.

Rooibos čaj si dost oblíbili lidé snad po celém světě, obzvláště ti, kteří žijí zdravým životním stylem, pijí tento čaj s velkou oblibou. Čaj neobsahuje kofein a je v něm velké množství antioxidantů, takže i pro milovníky bio stylu, je tím pravým nápojem. Dá se pít jak horký tak i studený, záleží na každém, jak si svůj čaj chce vychutnat.

Pozitivní účinky

Složení tohoto čaje pomáhá lidem, kteří mají srdeční si cévní potíže, vysoký krevní tlak, cukrovku či žaludeční potíže. Při kožních nemocech jako jsou například ekzémy či alergie, je tento Rooibos čaj, velkým pomocníkem. Ale ani duševní úzkost, stres, nespavost, není pro tento čaj, žádná překážka. Rooibos čaj má silné protizánětlivé účinky a Rooibos jako rostlina, je častou přísadou do různých kosmetických přípravků, které používáme dnes a denně. Rooibos působí blahodárně, kde může a navíc chutná.

Díky svému vysokému obsahu minerálů se rooibos výtečně hodí jako nápoj pro sportovce v Jižní Africe je takto velmi často využíván. Hlavním důvodem je nebezpečí značného úbytku minerálů v těle díky pocení a zrychlené látkové výměně. Tímto se značně snižuje výkonnost a zvyšuje se pravděpodobnost svalových křečí. Popíjením chladného čaje z rooibosu před sportovními výkony, během nich
a poté při odpočinku lze uvedená nebezpečí eliminovat. Dá se tedy říci, že takto lze plně a zároveň zdravěji nahradit tzv. isotonické nápoje, které mnohdy obsahují kromě velkého množství cukru také barviva, aromata a další přísady.
Rooibosové plantáže jsou umístěny Minimálně 450 m nad mořem. Základní podmínkou pěstování je dostatek srážek, žádný mráz a lehce kyselé půdní prostředí.
Nejdůležitější obsažené látky
Železo: je prevencí proti chudokrevnosti, rooibos jej obsahuje v obzvláště dobře vstřebatelné formě. Zejména důležité je pro těhotné a kojící ženy a také pro sportovce.
Fluor: působí účinně proti zubnímu kazu a posiluje zubovinu. Proto je důležitý nejen pro starší lidi, ale působí jako ochrana pro všechny, kdo mají se zuby problémy.
Měď: je důležitá pro vstřebávání železa a vitaminu C, její přísun je důležitý proto při nachlazení a v období rekonvalescence.
Sodík a draslík: velmi vhodná kombinace pro podporu růstu svalové tkáně. Důležitá pro sportovce a pro osoby se zvýšenou spotřebou minerálů.

 

Příprava čaje Rooibos v kostce:

Čajovou lžičku vrchovatě naplněnou rooibosem dáme do připraveného šálku a zalijeme 2,5 dl horké vody. Pohár přikryjeme a necháme louhovat 2,5 až 3 minuty. Přecedíme přes sítko a podáváme. Rooibos můžeme bez obav ohřívat. Na rozdíl od černého čaje neztrácí ani po takovéto úpravě svoji chuť a vůni.