Oolong čaj je polofermentovaný čaj, který představuje mezistupeň mezi čajem zeleným a černým. V oolong čaji se snoubí to nejlepší z obou.

Polofermentované, resp. středně fermentované čajové listy jsou výrobním druhem, který je označován v obchodním styku jako oolong. Vyrábí se podobným způsobem jako zelené lístky, jen s tím rozdílem, že se podporuje nedokonalá, částečná fermentace a hlavní proces sušení probíhá v stínu. Čajové listy se ihned po sklizni nechají prudce zavadnou na přímém slunci. Pak následuje ruční svinování listů a krátký fermentační proces, který je zastaven následným tepelným ošetřením. Listy jsou nakonec dosušené v speciálních bambusových koších. Výroba oolong čajovníkových listů je soustředěna hlavně v oblastech Číny, Japonska, jižní Indie, Bangladéše, Vietnamu, Tchao-wanu a Jávy. Bohatý obsah silic dává těmto výrobkům povzbuzující účinky. Výluh vyniká intenzivní vůní, osvěžující chutí a má typickou žlutozelenou barvu. Při nejkvalitnějších druzích zelená barva přechází do měděného odstínu.

Léčivé účinky čaje Oolong

Pravidelnému pití oolongu se připisují mnohé příznivé zdravotní účinky. Oolong obsahuje hodně antioxidantů, je přírodním dodavatelem vitamínů B2, C a E, saponinu, selenu a zinku. Připisují se mu proto i ochranné účinky před rakovinou. Snižuje hladinu tuku a cukru v krvi, ovlivňuje obsah tuků v tkáni (pomáhá při snižování hmotnosti). Pravidelné popíjení chrání a posiluje činnost srdce, oběhový, trávicí a imunitní systém.

Příprava čaje Oolong v kostce:

Příprava: 1 čajovou lžičku zalijeme 2 dcl vroucí vody a necháme kolem 2 - 3 min. louhovat.
Správný Oolong je velmi aromatický a má zářivou barvu. Nemá hořkou a svíravou chuť černých čajů - milovníci čajů o něm tvrdí že není vůbec výstřední.

 

TIP: Příprava čajového obřadu

Kdo miluje pití čaje, určitě ví, že některé druhy čaje by se neměly pít bez kvalitní přípravy a samotná příprava i pití čaje bývá obřadem.  Pokud si chcete připravit čaj přesně podle tradic, základním prvkem, který budete potřebovat je keramická konvice, která není uvnitř potažena glazurou. Dále pak potřebujete misky a čichátka.

Čichátka jsou malé nádobky tvaru válce, do kterých si čaj nalijete a ze kterých se pak pomalu čaj při konzumaci přelévá do připravených misek. Misky i čichátka by měly mít stejný objem. Dále pak potřebujete konvici, ve které se bude ohřívat voda, džbánek na slévání, malé sítko a dále příslušenství jako je naběračka na čaj a pinzeta. Celá tato rituální příprava by měla být prováděna na bambusovém podnosu s roštěm, kterému se říká čajové moře.

Jestliže jste si toto vše připravili, můžete v konvici ohřát vodu, která se pak lije do džbánku, ze kterého se zavřená konvička polévá. Do takto připravené a vyhřáté konvičky se nasype vhodné a dostatečné množství čaje a chvíli, nechejte jen tak odstát, aby čaj nasákl teplem a vlhkostí. Následně pak do konvičky s čajem nalijete vodu, která se ale po chvíli vylévá, tento postup se opakuje. Po několika opakování dojde ke slití čaje do džbánku. Ze džbánku se čaj rozlije do čichátek, ve kterých zůstane směs a čaj vyteče do připravených misek, ze kterých už můžete čaj pít.

Voda pro první zalití by měla mít teplotu okolo 80 stupňů Celsia, pro další zalití by se teplota měla zvýšit. Doba zalití, tak aby byl čaj chutný, lze poznat podle dechu, ale to dokáží opravdu už ti lidé, kteří se rituály ohledně čajové přípravy zabývají a mají pro takové obřady, jakým je příprava čaje, zkušenosti. Vy sami si můžete přípravu čaje vyzkoušet, oolong čaje jsou chutné a jejich pití je opravdu velkým zážitkem.