Bylinný čaj je souhrnný název pro rostlinné nálevy, například mátový čaj, konopný čaj nebo Rooibos, s výjimkou nálevu z čajovníku. Bylinné čaje jsou často připravovány pro jejich léčebné nebo preventivní účinky. Z důvodu nevyrovnaného obsahu látek v rostlinách se bylinné čaje až na výjimky (brusnice borůvka, ostružiník maliník, divizna velkokvětá a další) nedoporučují pít dlouhodobě. Obvykle stačí čerstvou nebo i sušenou část byliny (asi jedna čajová lžička (5g) na 1 hrnek (1/4l) čaje )zalít vřící vodou a nechat několik minut louhovat. Čaj z čerstvých bylin je silnější, protože léčivé látky v rostlině postupem času mizí a ztrácí na účinnosti. Některé druhy bylin (např. jmelí) se ale zapařit horkou vodou nedoporučují, protože působením tepla mizí značný počet jejich účinných látek. Tehdy je možno bylinu macerovat - tj. nechat ji několik hodin louhovat ve vodě studené.

Rozdělení bylin
Byliny se dají rozdělit do tří kategorií:

  1. 1) Již připravené směsi nebo jednodruhové byliny (monodrogy), které lze použít při na čaj ve 100% zastoupení. Jde například o ibišek nebo lípu.
  2. 2) Monodrogy, které musí být vždy v určeném poměru zastoupeny ve směsi a nikdy by se neměly podávat jako čaj zastoupený 100%. Byliny z této kategorie je možné používat ve formě tinktur, macerátů nebo nálevů a odvarů pro vnější použití. Příkladem je bez černý, jehož zastoupení v čaji by mělo být maximálně 30%.
  3. 3) Léčiva. Tyto byliny by měly být používány po konzultaci s lékařem.

Účinky bylin
Existuje pár typů předávaných mezi „bylinkáři“ z generace na generaci v pití bylinných čajů, které nám pomohou k lepšímu využití jejich účinků:
- byliny i směsi popíjet 3 – 4 týdny, poté následuje alespoň týdenní pauza (neplatí pro urologické, ty se mohou popíjet bez přestávky)
- čaje určené na dýchací obtíže pít jen do páté hodiny
- zažívací čaje popíjet nejlépe půl hodiny před jídlem

Etiketa
Na naší etiketě u bylinek je uveden její český a latinský název, a dále „určeno k dalšímu použití“. Kdo bylinku kupuje se jistě před tím poradil s lékařem či jiným odborníkem na danou problematiku, a tak ví, jestli si z ní bude připravovat čaj, koupel nebo macerát.
Pakliže žádnou radu nemá, a přesto ho trápí nějaké neduhy, doporučujeme zakoupit již hotovou směs.

Rizikové skupiny
Mezi rizikové skupiny patří těhotné ženy, děti a starší lidé. Těhotné a kojící ženy by se měly při výběru zaměřit na směsi připravené přímo pro ně nebo věnovat pozornost případným upozorněním. Dávkování pro děti a všechny ve věku nad 65 let by mělo činit 1/3 z uvedeného množství.

Dávkování
Množství užívané byliny v kuchyňských mírách:
- 1 čajová lžička (po okraj zarovnaná) - 1,5 – 2,5 g květů, listů, nati; 3 – 5 g semen, kořenů, kůry
- 1 polévková lžíce (po okraj zarovnaná) - 3 – 5 g květů, listů, natí; 6 – 10 g semen, kořenů, kůry
- Koupel: do koupelové vany z třetiny naplněné dáme 100 – 250 g bylin
Základní dávkování je určeno dospělým zdravým lidem o hmotnosti 75 kg.

Způsob přípravy:
Zápar
1 - 2 čajové lžičky zalijeme 2 dl vroucí vody, nádobu přikryjeme pokličkou a necháme 15 minut vylouhovat
Odvar
Byliny zalijeme horkou vodou a vaříme 10 - 15 minut, pokud není stanoveno jinak. Potom necháme ještě 10 - 15 minut vyluhovat a zcedíme. Obvyklý poměr bylina: voda je 1:10.
Macerát
Vzniká vyluhováním drogy za studena a používá se tam, kde by se obsahové látky (např. sliz) teplem nebo varem rozložily. 8 - 12 hodin (nejlépe přes noc). Léčivé rostliny se upravují ještě do mnoha dalších forem. Nejužívanější jsou: tinktury, sirupy, extrakty, léčívá vína, léčivé likéry, povidla, šťávy z rostlin, rostl. octy, lektvary.