Lapacho

Čaj Lapacho je přírodní produkt z vnitřní kůry stromu Lapacho (Tecome Lapacho), jehož domovinou jsou lesy v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguaji. V této oblasti roste několik desítek botanicky příbuzných druhů. Červená vnitřní kůra se získává z odrůd Lapacho Colorado a Lapacho Morado. V oblasti And dosahují tyto stromy stáří až 700 let. Kůra Lapacha je Evropanům známa již od dob Vikingů, kteří ji na svých cestách měnili za drahé kameny, a tak dopravili tento zázrak až na starý kontinent. Dále se traduje, že jeden z ruských carů se díky každodennímu užívání šálku odvaru z Lapacha dožil 130 let. V zachovalých dokladech makedonského kláštera z roku 1305 zase nalezneme zápisky neznámého mnicha o tom, že už v této době bylo v Evropě i Orientu lapacho používáno k léčení nejrůznějších zdravotních problémů. Také známý horolezec Luis Trenker nosil ve svém batohu stále balíček se zázračnou kůrou, kterou nazýval pokladem Inků.

Léčivé účinky lapacha:
•Lapacho odstraňuje z těla nejrůznější nečistoty jako např. těžké kovy.
•Normalizuje a posiluje činnost vnitřních orgánů jako játra, ledviny nebo slezinu. Podporuje trávení.
•Umrtvuje některé druhy plísní a bakterií, které způsobují nemoci.
•Posiluje imunitní systém organismu.
•Pomáhá léčit disharmonie výměny látek v těle (např. po chemoterapii-léčení rakoviny nebo po
delším užívání psychofarmak).
•Zlepšuje prokrvování těla. Posiluje srdce a krevní oběh. Odstraňuje chudokrevnost.
•Má pozitivní vliv na léčení leukemie.
•Zamezuje vytváření otoků.
•Odstraňuje usazeniny v krevním oběhu.
•Povzbuzuje látkovou výměnu.
•Normalizuje výměnu cukru. Má léčivé účinky na diabetiky. Zamezuje pozdějším potížím, které z diabetu mohou vzniknout.
•Chronická onemocnění jako mnohonásobná skleróza, Parkinsonova nemoc nebo revma v jejich
průběhu pozitivně nabourává.
•Nervovému systému propůjčuje vyšší odolnost. Uklidňuje v případě jeho podráždění.
•Posiluje a normalizuje činnost sexuálních orgánů.
•Snižuje bolest. Má kladný vliv na odstranění migrény.
•Léčí vyrážky a zahnisaná místa.
•Pomáhá při léčení zánětů.
•Působí močopudně.
•Pozitivně ovlivňuje zdravý spánek.
•Aktivuje přirozenou funkci potních žláz.

Příprava
Podle chuti dávkujeme cca 1 polévkovou lžíci (3 čajové lžičky) lapacha na 1 litr vody. Vodu přivedeme k varu a necháme povařit na mírném ohni – nejlépe přikryté asi 5 minut. Necháme cca 15 minut odstát.

Použití
Jako posilující a velmi chutný nápoj je možno popíjet teplý nebo studený.
Obecně se dá říci, že jak Lapacho, tak maté si v tomto originálním nápoji působení svých účinných látek navzájem posilují.

Receptury čajů na bázi lapacha:
Lapacho proti nachlazení:
příprava stejná jako u základního receptu, poté do 1 litru hotového čaje přidáme mletý zázvor (2x na špičce nože), špetku mletého cayenského pepře a šťávu z 1 citronu. Popíjíme teplý při prvních příznacích nachlazení. Působí rychle a dlouhodobě - způsobuje pocení, což aktivizuje činnost enzymů, které bojují s původcem nemoci.
Lapacho pro povzbuzení touhy:
příprava stejná jako u základ-ního receptu, během luhování lapacha přidáme do hrnce obsah celého vanilkového lusku, po 1 polévkové lžíci kando-vané pomerančové a citrónové kůry a několik hřebíčků. Před podáváním milovanému partnerovi ozdobíme nápoj v šálku čepičkou šlehačky. Pije se teplý a působí příjemně eroticky.
Lapacho po brazilsku:
příprava stejná jako u základního receptu, jen namísto vody použijeme suché bílé víno. Do vychladlého nápoje poté přidáme dle chuti pomeran-čovou šťávu.
Lapacho po indicku: postup stejný jako u základního receptu, do vroucí vody přidáme k jedné lžíci lapacha navíc ještě jednu lžíci Yogi-čaje. Hotový nápoj podáváme teplý. Můžeme jej dochutit trochou mléka.
Lapacho ovocné:
pro přípravu použijeme jen 3/4 litru vody. Dávkování lapacha zachováme jako u základního receptu. Hotový nápoj po vychladnutí dolijeme 1/4 litru 100% jablečné, hruškové nebo švestkové šťávy. Na závěr ještě můžeme dochutit špetkou skořice.
Další variantou pro horké letní dny může být nahrazení ovocné šťávy polovinou jemně rozmixovaného ananasu nebo papáje společně s několika kostkami ledu.
Lapacho mint:
příprava stejná jako u základního receptu, těsně před odstavením hrnce z ohně přidáme k lapachu malý svazek čerstvé nana-máty. Podáváme teplý nebo studený.
Lapama Vital Power:
V jihoamerické lidové medicíně bává lapacho používáno velmi často společně s mate. Díky jejich spolupůsobení vznikají synergické efekty, které společně podporují pozitivní účinky obou složek.

 

Catuaba

Čaj Catuaba pochází podobně jako lapacho z kůry stromu rostoucího v deštném pralesu. V Brazílii je po staletí znám pro svůj osvěžující účinek. Podle indiánů z klidňuje činnost lidských orgánů a nervů, posiluje potenci, působí jako afrodisiakum a má celkově pozitivní vliv na činnost pohlavních orgánů. Z Brazílie také pochází toto přísloví: „Pokud muž počne dítě do šedesáti let, je to jeho zásluha. Jestliže se stane otcem ještě po šedesátce, může za to Catuaba !“ Lapacho a Catuaba se často kombinují a blahodárné účinky se pak sčítají.

Příprava čaje Catuaba
Do jednoho litru vroucí vody nasypte 3-4 čajové lžičky, nechejte 5 minut povařit a dalších 15 minut vyluhovat. Po přecedění je Catuaba hotova.

 

Vilcacora

z nejcennějších darů "přírodní lékárny" je rostlina Uncaria tormentosa. Tato rostlina označovaná jako posvátná rostlina Inků, zda královna amazonských léčivých rostlin je známá také pod názvem Uňa de gato, čili kočičí dráp. Pojmenování kočičí dráp vzniklo díky trnem, které vyrůstají zpod stonků listů a které umožňují liáně dostat se co nejvyšší za světlem. Vyrůstá až do výšky 30 metrů. Její výhonky rostou pomalu. Do konečné výšky dorostou asi 10 - 15 let. Vilcacora je liánovitá rostlina pocházející z deštných pralesů Peru na horských stráních a to převážně ve výšce 800 až 2400 metrů. Ze 60 druhů vilcacory je jen jediný, Uncaria tormentosa, který je unikátní svými léčivými vlastnosťami.Záujem o tuto tradiční indiánskou léčivou rostlinu byl mj. vyvolán i zjištěním, že u amazonských indiánských kmenů, které často užívají vilcacora, téměř neznají co je to nemoc. U těchto kmenů nezjistili prakticky žádný výskyt nádorových onemocnění, rakoviny. Domorodí obyvatelé amazonského pralesa užívají vilcacora již po dlouhá staletí při léčbě širokého spektra zdravotních problémů, týkajících se zejména trávicího traktu a imunitního systému.


Léčivé účinky
Nejvíce léčivých látek je obsaženo v kořeni a ve vnitřní kůře (lýku) vilcacory. K přípravě léčivých přípravků se však sbírá pouze lýko, aby nedošlo k poškození kořenů a tím zajistit další množení se rostliny. Vilcacora obsahuje alkaloid izopteropodin, který má až magickou sílu účinnosti při posílení imunitního systému. Čím je imunitní systém člověka silnější, o to je odolnější vůči různým onemocněním. Na základě chemických rozborů vilcacory se předpokládá, že za své vynikající léčivé účinky vděčí zejména alkaloidem (z nichž 6 je poměrně vzácných), fytopreparátom, polyfenolů, aminoglykosidům, deterpenované atd.. Což je ovšem velmi důležité a potvrdilo to několik renomovaných laboratoří je, že peruánská vilcacora neobsahuje žádné jedovaté látky, nemá žádné negativní vedlejší účinky. Alkaloid rynkofin má vliv na srážlivost krevních destiček, zabraňuje tvorbě krevních sraženin (trombů), což do značné míry snižuje riziko náhlé mozkové příhody, infarktu srdečního svalu, ucpání žil dolních končetin a pod. Je účinný také při různých zánětlivých procesech v organismu, vředy žaludeční, dvanácterníkové, vírové onemocnění, herpes, astma a pod.

Zvěsti o úspěšném použití léčivých přípravků z vilcacory se před několika desetiletími postupně začaly dostávat z Peru do celého světa. Velkou zásluhu na tom měl páter Szeliga, polský misionář. V dnešní době se výzkumu léčebných účinků přípravků z vilcacory věnuje množství vědeckých a lékařských center v mnoha zemích světa kromě Peru i v Rakousku, Polsku, Německu, Anglii, Maďarsku, Itálii a Švýcarsku. O velkém zájmu odborné veřejnosti o vilcacora svědčí také skutečnost, že v roce 1994 se v Ženevě pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) konala mezinárodní konference věnovaná výhradně této rostlině. Účastníci konference konstatovali, že od objevení chininu žádná jiná rostlina z Jižní Ameriky nevyvolala tolik pozornosti a zájmu odborníků ze světa vědy.
Vilcacora se doporučuje hlavně při potížích:

-  Žaludeční a dvanácterníkové vředy
-  Zánětlivých onemocněních střev jako jsou např. Crohnova choroba, ulcerózní coilitída
-  Časté onemocnění horních cest dýchacích
-  Astma bronchiální
-  Onemocnění srdečně-cévního systému
-  Vysoký krevní tlak
-  Kožní výsevy, svědivost kůže, aknózní pleť
-  Posílení imunitního systému
-  Rakovinné onemocnění

 

Kontraindikace

Přípravky z vilcacory by neměli užívat lidé, kteří absolvovali nebo jsou kandidáty transplantace orgánů / včetně transplantace kostní dřeně /, děti do 3 let, kojící matky, těhotné ženy, dále hemofylici a lidé užívající inzulín nebo jinou hormonální léčbu. V těchto případech je nutné užívání vilcacory konzultovat s lékařem.

 

Příprava
1. Do 1 litru vroucí vody přidáme 3 lžíčky vilcacory a vaříme 25 minut.
3. Poté scedíme.