Jak poznat dobrý čaj

1. Prohlédněte si čajové lístky
Máte možnost posoudit jejich velikost a pečlivost zpracování, stejně jako obsah nežádoucích přimísenin (dřevo, stonek). To, zda je čaj čerstvý, lze vyčíst z barvy – vybledlé lístky jsou většinou staré.

2. Přivoňte k suchým lístkům
Zjistíte míru přirozeného čajového aroma. Dbejte na jeho intenzitu. Dle aroma můžete určit původ čaje (čaje z oblasti Darjeelingu mají nádech sušeného sena, Assam voní jemně do karamelu).

3. vše co můžete rozpoznat v šálku
Typické zabarvení oblasti původu (čaje z Assamu jsou tmavě hnědé až černé, z Darjeelingu světlé až sytě zlaté, ceylonské pak červenozlaté), zpracování a fermentace (fermentované čaje jsou tmavší než polofermentované nebo nefermentované).

4. Vyluhované čajové lístky
Lístky po vyluhování dávají nejlepší informaci o charakteru čaje. Lze rozpoznat kvalitu sklizně a zpracování (nepoškozené lístky), zda-li je čaj čistý nebo zda se jedná o nějakou směs. Ve vůni se zároveň projevuje intenzita aroma a míra jemnosti čaje.

5. Vůně
Aroma dobrého čaje má být typické vzhledem k původu, silné a mnohavrstevnaté. Typické aroma čaje z oblasti Darjeeling: svěží, jemné, intenzivně květnaté, muškátové.

6. Chuť
Převálejte čaj několik sekund po jazyku. Rozpoznáte sílu (bohatost chuti) čaje stejně jako míru vyluhování tříslovin (hořkost).

7. Délka chuti, aroma
Čím delší, tím lepší. V průběhu trvání chuti lze také cítit míru čistoty čaje (nežádoucí přimíseniny mají čajově netypické nuance).

 

Příprava
• Čaj se nevaří, ale pouze spařuje. K připravě se používá čerstvá voda, nedoporučuje se vícekrát zahřívat vodu stejnou. Na povrchu nálevu připraveného z příliš tvrdé vody se vytváří škraloup ze sloučenin taninu a tříslovin.
• Nepoužíváme hliníkové nádobí ani sítka. K přípravě a podáváním čaje jsou nejvhodnější nádoby z keramiky, porcelánu a skla, sítka (včetně tzv. vajíčka) z ušlechtlého kovu nebo plastu.
• Před přípravou čaje je vhodné konvici i šálek nahřát. Vroucí voda nalitá do studené nádoby utrpí teplotní šok, který snižuje kvalitu čaje.
• Čaj se zalévá vroucí vodou okamžitě po dosažení bodu varu. Nálev se nikdy znovu neohřívá.
• Použitý čaj se zásadně nespařuje podruhé. Použitý čaj se totiž stává živnou půdou pro nežádoucí mikroorganismy, zejména plísně, které nezničí ani horká voda. Jen u některých druhů zeleného čaje se doporučuje druhý a třetí nálev a ten je považován za nejlahodnější.
• Čaj se nespařuje déle než 5 minut. Právě doba louhování určí, jaké látky se do nálevu vyloučí, zda bude mít povzbuzující, nebo naopak uklidňující účinek.
• Nádobí na čaj se myje pouze horkou vodou nez saponátů.
• Čaj velmi snadno přijímají různé odpady, proto by měl být uložen vedle potravin, které nejsou aromatické. Skladují se v dobře uzavíratelné nádobě. Nejvhodnější jsou dózy z ošetřeného plechu (nerez), skla a keramiky.