Čajovník je poměrně přizpůsobivá rostlina, která se pěstuje v poměrně širokém zeměpisném pásmu. Pro kvalitní čaje se ale čajovníky pěstují především na svazích kopců tropických a subtropických klimatických pásů. Čím vyšší je nadmořská výška svahu, tím vyšší je i kvalita čaje, který má velmi jemné aroma. Na druhou stranu roste v horách čaj pomaleji než v nížinách.

Čajovníky se pěstují ze semen nebo řízků. Keřík je nutné udržovat ve výšce 70 až 120 centimetrů. Ke sklízení je keřík připraven až po čtyřech letech. Doba sklizně je závislá na klimatických podmínkách a je velmi různorodá. Sklizeň probíhá v tropických oblastech až 30× za rok. Většinou se sbírají čajové lístky ručně, což je sice nákladné a náročné na pracovní sílu, je ale zajištěna kvalita a výběr jen těch nejlepších lístků z každého keře. V oblastech s nedostatkem pracovní síly ale musí nastoupit technika.

Sběr čaje je jedna z mála činností při jeho výrobě, kterou se dosud nepodařilo úspěšně mechanizovat. Ruční sběr čajovníkových lístků většinou zajištují ženy, tak zvané sběračky, které za den seberou až 20 kg čerstvého čaje. Palcem a ukazovákem obou rukou uštipují čajové lístky a ty pak kladou do košů, které mají připevněny zpravidla na zádech. Sběračky často nesmí jíst kořeněná jídla, nesmí používat voňavky, musí používat rukavice a denně se koupat, aby čaj nepřejal nežádoucí pachy.

Během sbírání se odlupuje několik mladých koncových lístků spolu s pupenem, které tvoří tak zvaný “fleš”. Ten se dále při zpracování dělí na hrubý, střední a jemný podle počtu mladých lístků. Nejkvalitnější a nejžádanější je fleš jemný obsahující nejmladší lístky. Ty mají nejvyšší obsah cenných látek a jsou označovány jako orange pekoe.